spathiphyllum

Jak dbać o Gutka z Ameryki?
(Spathiphyllum)

Pielęgnacja

Gutek nie jest trudny w obsłudze, ale wymaga uwagi. Przede wszystkim potrzebuje częstego podlewania i umiejętne dbanie o nasłonecznienie, żeby zapewnić kwitnienie.

Światło

Nie za dużo i nie za mało ;) Bezpośrednie słońce poparzy jego delikatne liście, ale potrzebuje światła, żeby kwitnąć - w cienistym miejscu to się po prostu nie wydarzy.

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.

Woda

Potrzebuje dużo wody i regularnie podawaną. Solidne podlewanie raz na tydzień latem i raz na dwa tygodnie zimą powinno być wystarczające. Gutek jest jedną z niewielu roślin, które zniosą chwilowe zalanie. Przelanie skutkuje czarniejącymi liśćmi. Łatwo rozpoznać kiedy brakuje mu wody - jego liście smutno kładą się na ziemi. Ale nie obawiaj się, jeżeli tak Ci się zdarzy! Podlej go solidnie, albo nawet zanurz w wodzie na chwilę. Po kilku godzinach jego liście wstaną.

Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza, ale szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednie nawilżanie. Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.

Temperatura

Lubi ciepło. Najlepiej czuje się między 18-29 st. C.

Składniki odżywcze

Wiosną i latem, kiedy Gutek intensywnie rośne, podawaj mu standardową dawkę nawozu (podaną na opakowaniu). Zimą nawóz nie będzie potrzebny.

Toksyczność

Spathiphyllum jest toksyczne - upewnij się, że dzieci i zwierzęta nie podgryzają liści.