Chamaerops — pielęgnacja

Poznaj Chamaerops – roślinę, która wniesie śródziemnomorski urok do Twojego domu lub ogrodu. Jest łatwa w pielęgnacji i potrafi doskonale wytrzymać różne warunki atmosferyczne.

Jak dbać o karłatkę?

Gdzie postawić chamaerops?

 • Światło: Jasne, bezpośrednie światło.
 • Idealne miejsce: Na tarasie lub balkonie z ekspozycją na południe lub zachód. W domu, jeśli roślina jest zimowana, wybierz najjaśniejsze miejsce.

Chamaerops najlepiej rośnie na zewnątrz w pełnym słońcu, dlatego jest idealna na taras lub balkon o ekspozycji południowej lub zachodniej. W pomieszczeniu ustaw ją w najjaśniejszym możliwym miejscu, najlepiej przy dużym oknie skierowanym na południe.

Zima:
Zimą przenieś Chamaerops do domu, jeśli temperatura spada poniżej 5°C. Utrzymuj ją w chłodniejszym pomieszczeniu (10-15°C), aby zapewnić jej okres spoczynku. Podlewaj oszczędnie, utrzymując glebę lekko wilgotną.


Jak podlewać karłatkę?

 • Podlewaj, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie.
 • Unikaj zastoju wody w podstawce.

Podlewaj dopiero wtedy, gdy 2-3 cm górnej warstwy gleby wyschnie. Chamaerops nie toleruje nadmiernego podlewania, ale latem warto utrzymywać podłoże lekko wilgotne.


Temperatura i wilgotność powietrza

 • Temperatura: 10-25°C
 • Wilgotność: Średnia do niskiej.

Chamaerops dobrze toleruje umiarkowane temperatury, ale w zimie unikaj mrozu. Wilgotność powietrza nie jest kluczowa, co czyni ją odporną na suche warunki.


Jakiego podłoża potrzebuje chamaerops?

 • Rodzaj podłoża: Dobrze przepuszczalne z domieszką piasku.

Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, aby zapobiec gniciu korzeni. Mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem piasku lub żwiru zapewni odpowiedni drenaż.


Jaką donicę wybrać dla karłatki?

 • Donica z otworem drenażowym.
 • Stabilna i nieco większa od obecnej bryły korzeniowej.

Wybierz donicę z otworem drenażowym, która zapewni odpływ nadmiaru wody. Stabilna donica zapobiegnie przewracaniu się rośliny w przypadku jej wzrostu — z tego powodu lepiej zdecydować się na cięższe donice, np. z terakoty.

Donica Terakota szara

Donica Terakota beżowa

Donica Terakota ceglasta

Czym i jak często nawozić karłatkę?

Nawoź co 2-3 tygodnie, używając zrównoważonego nawozu w okresie wegetacyjnym (wiosna-lato). Rozcieńcz nawóz zgodnie z zaleceniami producenta.

Bio Grow: na wzrost

Sold out

Alg-A-Mic: na witalność

Sold out

Fish Mix: na poprawę jakości podłoża

Sold out

Czy chamareops jest toksyczny dla zwierząt?

 • Roślina jest nietoksyczna.

Chamaerops nie zawiera toksycznych substancji i jest bezpieczny dla zwierząt.


Zabiegi pielęgnacyjne

 • Liście karłatki są ostre i kłujące, dlatego zachowaj ostrożność podczas pielęgnacji. Zaleca się noszenie rękawic ochronnych i ustawienie palmy poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt.
 • Jak najszybciej przycinaj wszelkie pożółkłe lub uszkodzone liście. Nie tylko pomożesz jej zachować wspaniały wygląd ale też zadbasz o ogólny stan zdrowia rośliny.
 • Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.
 • Zimą warto stosować roztwór z olejku neem.
Sold out
Sold out
Sold out

Najczęściej zadawane pytania

Czy chamareops może stać na zewnątrz przez cały rok?

Chamaerops humilis to jedna z bardziej odpornych na zimno palm, która może tolerować krótkotrwałe mrozy nawet do -5°C. W regionach, gdzie zimy są łagodniejsze, palma może stać na zewnątrz przez cały rok. Jednak w miejscach, gdzie temperatura regularnie spada poniżej zera, najlepiej przenieść ją do wnętrza. W pomieszczeniu ustaw ją w jasnym miejscu, ale w niższej temperaturze (10-15°C), aby zapewnić jej okres spoczynku. Pamiętaj, aby podlewać oszczędnie w zimie.

Dlaczego liście chamareops żółkną lub brązowieją?

Żółknięcie lub brązowienie liści może być spowodowane kilkoma czynnikami:

 • Nadmierne podlewanie: Zbyt wilgotna gleba może prowadzić do gnicia korzeni, co wpływa na zdrowie liści. Upewnij się, że podłoże jest dobrze przepuszczalne i nie zostawiaj nadmiaru wody w podstawce.
 • Niedobór składników odżywczych: Brak regularnego nawożenia może prowadzić do niedoboru składników odżywczych, co objawia się żółknięciem liści. Nawoź palmę co 2-3 tygodnie w okresie wegetacyjnym.
 • Działanie mrozu: Niskie temperatury mogą uszkodzić liście, powodując ich brązowienie. Chroń palmę przed zimnem, przenosząc ją do wnętrza lub owijając włókniną w razie mrozów.

Jak przycinać chamareops?

Chamaerops wymaga regularnego przycinania, aby zachować zdrowy i estetyczny wygląd. Usuwaj martwe, uszkodzone lub chorobowo zmienione liście, używając ostrych nożyc ogrodniczych. Uważaj na kolczaste ogonki liściowe i przycinaj w rękawicach ochronnych. Pamiętaj, aby nie przycinać zdrowych liści, ponieważ palma rośnie wolno i potrzebuje czasu na regenerację.


Jakie rośliny pasują do karłatki?

Przeczytaj też


Masz pytania?

Napisz do nas