Ficus elastica 'Abidjan'

Jak dbać o Kasię z Indii?
(Ficus elastica 'Abidjan')

Pielęgnacja

Powszechnie uznawane za łatwe rośliny domowe, fikusy mają swoje wymagania i foszki. Na szczęście wystarczy je znać i wszystko będzie dobrze. Szczególnie ważne jest odpowiednie wyczucie wody i pilnowanie w miarę stałej temperatury.

Światło

Fikusy w naturze rosną w południowo-wschodniej Azji, gdzie jest dużo więcej, dużo bardziej intensywnego słońca. W naszych polskich domach potrzebuje go najwięcej jak się da. Kasia o ciemniejszych, burgundowych liściach poradzi sobie też z mniej intensywnym, rozproszonym światłem. To ważne, żeby co najmniej dwa razy w roku zmyć kurz z jej liści, który może przeszkadzać w fotosyntezie.

Przesłonięte firanką południowe i bezpośrednie wschodnie i zachodnie okna są super.

Woda

To ile wody będzie potrzebowała zależy trochę od wielkości donicy i temperatury, ale podlewając powoli i dookoła rośliny do momentu aż zobaczysz wodę wylewającą się dołem donicy nie popełnisz błędu. Pilnuj natomiast, żeby nie podlewać jej zbyt często - szczególnie kiedy stoi w ciemniejszym/chłodniejszym miejscu. Podlej ją ponownie dopiero kiedy wierzchnie 3-4cm podłoża będą suche (20-30% ziemi w donicy) - najłatwiej sprawdzić to palcem. Liście robią się żółte, kiedy mają za mało wody i absolutnie zdrowe liście potrafią odpaść od przelania.

Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z domową wilgotnością powietrza. Nie musisz jej zraszać, ale dobrze raz na kilka tygodni przetrzeć liście wilgotną szmatką, żeby usunąć kurz.

Temperatura

Najlepiej czuje się między 21-27 st. C. Uważaj na przeciągi, grzejniki, kominki i klimatyzacje - fikusy od nich chorują.

Składniki odżywcze

Wiosną i latem podawaj standardową dawkę nawozu do roślin domowych (określoną na opakowaniu), nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Toksyczność

Kontakt mlecznych soków fikusa ze skórą może powodować lekkie podrażnienie - wykonuj prace pielęgnacyjne w rękawicach. Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą liści.