Monstera deliciosa vel Grzegorz z Meksyku

Nasze zapiski, które pomogą Ci dbać o Monsterę

Światło

Monstera może rosnąć niemal wszędzie - znosi ciemniejsze miejsca, ale rośnie szybciej i gęściej w lepiej oświetlonych miejscach. Unikaj wystawiania jej na bezpośrednie słońce - jeżeli nierozproszone promienie będą padać na jej liście przez kilka godzin dziennie mogą je poparzyć. Podobnie jak w przypadku innych roślin - obracaj ją raz na jakiś czas, żeby liście rosły równomiernie dookoła. 

// Jeżeli nie wiesz o co chodzi z bezpośrednim słońcem i rozproszonymi promieniami opisaliśmy to tutaj.

Woda

To roślina, która potrafi wybaczać - jest w miarę odporna na chwilowe susze, więc nie musisz się bardzo przejmować jeżeli raz na jakiś czas zapomnisz ją podlać. Natomiast rutyna powinna wyglądać tak: kiedy ziemia przeschnie kilka centymetrów poniżej powierzchni podlej ją bezpośrednio do donicy w taki sposób, żeby dobrze nawilżyć całe podłoże wokół rośliny (wlewaj wodę powoli, dookoła). Mniej więcej po tygodniu sprawdź ziemię palcem i dbaj o to, żeby nie wyschła kompletnie. Bardzo ważne, żeby jej nie przelać (nie podlewać za często i za dużo) - jej korzenie nie znoszą stać w wodzie i łatwo o gnicie.

// O sztuczce z palcem i o tym ile wody należy wlewać znajdziesz tutaj.

Wilgotność powietrza

Monstera radzi sobie bez specjalnych zabiegów nawilżających, ale jeżeli chcesz ją dopieścić to możesz ją delikatnie spryskiwać - raczej po paliku, albo wokół liści. Najlepiej rano - tak, żeby wilgoć miała czas się ulotnić. Zatrzymywanie wody na liściach Monstery może doprowadzić do plamistości liści (żółtobrązowe plamy na liściach) - nie chcesz tego.

Dokarmianie

Raz w miesiącu wiosną i latem zdecydowanie wystarczy do wzrostu i zdrowia korzeni. Zimą daj jej odpocząć. Naprawdę - daj jej odpocząć. Dokarmianie jej w miesiącach kiedy nie jest w fazie wzrostu może jej poważnie zaszkodzić - ziemia może stać się zbyt kwaśna, a korzenie tego nie lubią.

Przesadzanie

To roślina, która w dobrych warunkach potrafi rosnąć bardzo intensywnie, więc dobrze ją przesadzić do nowej donicy raz na kilka lat (raz na dwa lata to dobry punkt odniesienia). Pozwoli to na rozwój korzeni, a nowa ziemia też doda wartości odżywczych. Najlepiej robić to pod koniec zimy/na początku wiosny tak, żeby Monstera zdążyła się zadomowić w trakcie swojej fazy wzrostu. W przypadku roślin wspinających się ważne jest też zapewnienie jej czegoś do czego może się przyczepić, np. kokosowego palika.

Coś jeszcze?

Duże liście Monstery to wspaniałe miejsce na gromadzenie się kurzu - jeżeli zobaczysz, że zalega na liściach, to warto się zmobilizować i przetrzeć je lekko wilgotną ściereczką. Będzie jej łatwiej fotosyntetyzować (to ważne dla roślin!), Tobie też będzie się podobać bardziej.

Dziury, czyli najbardziej pożądana cecha Monstery, pojawiają się kiedy roślina dojrzewa. Młode rośliny mają pełne liście, bez wcięć i dziur. Ta cecha ujawnia się dopiero w kolejnych pokoleniach liści. W dziurawieniu pomaga miejsce z co najmniej 5h dostępem do rozproszonego światła i palik - podobnie jak w przypadku filodendronów, Monstera będzie rozwijać większe liście kiedy może się po czymś wspinać.

Toksyczność

Jest umiarkowanie toksyczna dla ludzi i zwierząt. Zjedzenie liści Monstery może spowodować podrażnienie jamy ustnej i żołądka, a także wymioty. 

Choroby i problemy

Ogólnie Monstery mają niewiele problemów z chorobami. Oczywiście nadal może się zdarzyć, że twoja roślina musi poradzić sobie z infekcją insektów - jeśli widzisz podejrzane plamy na roślinie sprawdź na spodzie liści, czy nie ma nieproszonych lokatorów.

Dlaczego chcesz mieć Monsterę (pomimo tego, że nazywa się tak potwornie)?

Bo w otoczeniu roślin żyje nam się lepiej. Bo nowy liść rośliny to bardzo trudna do wytłumaczenia pierwotna radość. Bo nowy liść z dziurami brzmi zupełnie jak powód do otwarcia szampana i takich momentów sobie i Wam życzymy jak najwięcej.

Aktualnie dostępne rozmiary znajdziesz tutaj.

Masz pytania? Zostaw je w komentarzu! :)

Pamiętaj, że moderujemy wszystkie komentarze przed publikacją na stronie