Generalnie odporna na szkodniki i łatwa w utrzymaniu Monstera idealnie nadaje się dla początkujących opiekunów na dobry trening w prowadzeniu domowej dżungli. Jest wrażliwa tylko na dwie rzeczy - za dużo wody i za dużo światła.
Grzegorz z Meksyku (Monstera deliciosa)
Jak dbać o Grzegorza z Meksyku?
(Monstera deliciosa)
Pielęgnacja
Światło
Dopóki nie jest postawiona w bezpośrednim słońcu to będzie szczęśliwa. Nawet ciemniejsze miejsca z dostępem do światła będą ok. chociaż wtedy może się wyciągać i być trochę "łysa". Jeżeli można - warto ją obracać, żeby zagęszczała się równomiernie, dookoła palika.
Wschodnie i zachodnie okna są super.
Podlewanie
Nie jest wymagającą rośliną jeżeli chodzi o podlewanie, ale nie znosi "mokrych stóp". Korzenie Monstery nie mogą stać w wodzie. Staraj się podlewać ostrożnie, dookoła i przestawaj od razu kiedy zobaczysz wodę przelewającą się dołem donicy. Kolejne podlewanie zafunduj jej dopiero kiedy 20-30% ziemi dobrze przeschnie (w dużej donicy to 3-4cm wierzchniej warstwy ziemi, w mniejszych 2-3cm). Warto też z czasem wyczuć swoją roślinę - Monstera lubi konsekwencję i regularność w podlewaniu. Nagłe zrywy albo długie przestoje jej nie zabiją, ale nie wygląda wtedy pięknie.
Woda skraplająca się na liściach może oznaczać przelanie, brązowiejące brzegi liści świadczą o przesuszeniu.
Wilgotność powietrza
Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza, ale szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednie nawilżanie. Nie zraszaj Monstery - to może prowadzić do chorób liści. Pomoże jej taca nawilżająca albo dobry nawilżacz w okolicy.
Temperatura
Najlepiej czuje się powyżej 10 st. C.
Składniki odżywcze
Wiosną i latem podawaj mu standardową dawkę nawozu do roślin zielonych (podaną na opakowaniu) raz na dwa tygodnie.
Toksyczność
Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.