Kentia

Jak dbać o Lenę z Australii?
(Howea forsteriana)

Pielęgnacja

Kentia jest jedną z najodporniejszych odmian domowych palm i nie powinna sprawić problemów nawet początkującym opiekunom. Powszechnym problemem są tylko brązowiejące końcówki (zbyt niska wilgotność powietrza) i nieuniknione brązowienie i obumieranie dolnych liści (naturalny proces dojrzewania rośliny).

Światło

W naturze Leny rosną pod okapem większych roślin. Dzięki temu jest przyzwyczajona do rozproszonego światła, radzi sobie nawet w bardziej cienistych warunkach, ale będzie wolniej rosła. Pamiętaj tylko, że w pełnym słońcu jej liście mogą się poparzyć.

Wschodnie i zachodnie okna są super, można ją też postawić w kilkumetrowej odległości od południowego okna.

Woda

Leny lubią solidne podlewanie, ale na pewno nie spodobają się jej "mokre stopy". Dlatego podlewaj ostrożnie i dopiero kiedy 25% ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem 3-4cm wgłąb donicy) podlej ponownie. Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. W praktyce latem będziesz pewnie podlewać raz na tydzień, zimą, kiedy jest mniej światła i jest trochę chłodniej raz na dwa tygodnie.

Wilgotność powietrza

Potrzebuje co najmniej 40% wilgotności powietrza - zbyt suche będzie objawiać się brązowymi końcówkami.

Temperatura

Jest niewybredna jeżeli chodzi o temperatury i znosi szeroki zakres między 1 a 35 st. C. Latem możesz ją wystawić na taras albo balkon - pod warunkiem, że nie będzie na nią świecić bezpośrednie słońce.

Składniki odżywcze

Rośnie dość wolno - podawanie jej nawozu wiosną i latem raz w miesiącu w zupełności wystarczy.

Toksyczność

Jest nietoksyczna - zjedzona nikomu nie zaszkodzi.

Widziałeś już nasze porady związane z podlewaniem?