Dypsis lutescens, Areca - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Natalię. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

W naturze Areki rosną pod okapem większych roślin. Dzięki temu są przyzwyczajona do rozproszonego światła, radzą sobie nawet w bardziej cienistych warunkach, ale wtedy rosną zdecydowanie wolniej. Pamiętaj tylko, że w pełnym słońcu jej liście mogą się poparzyć. Najlepiej będą czuły się jasnym miejscu, w którym światło jest rozproszone. 

Wschodnie i zachodnie okna są super, można ją też postawić w kilkumetrowej odległości od południowego okna.
Woda

Areki lubią solidne podlewanie, ale na pewno nie lubią uczucia "mokre stopy". Dlatego podlewaj ostrożnie i dopiero kiedy  górne 25% ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem 3-4cm w głąb donicy) podlej ponownie. Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. W praktyce latem będziesz pewnie podlewać raz na tydzień, zimą, kiedy jest mniej światła i jest trochę chłodniej raz na dwa tygodnie.
Wilgotność powietrza

Potrzebuje co najmniej 40% wilgotności powietrza - zbyt suche będzie objawiać się brązowymi końcówkami.
Temperatura

Twoja Areka najlepiej czuje się gdy temperatura utrzymuje się w przedziale od 18 do 24 stopni. 
Nawożenie

Rośnie dość wolno - podawanie jej nawozu wiosną i latem raz w miesiącu w zupełności wystarczy. Możesz korzystać z nawozu BioGrow, a liście spryskiwać Alg-a-Mic.
Toksyczność

Areki nie są toksyczne. Nawet po zjedzeniu Twojemu pupilowi nic nie będzie, ale pilnuj swoich zwierząt, żeby nie podgryzały roślin. 
Częste pytania:

Poparzenie słoneczne

Jeżeli wystawisz swoją Arekę na zbyt intensywne światło jej liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Schowaj swoją roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Poparzone liście już się nie zregenerują, ale roślina powinna dość do siebie i wypuszczać nowe.

Za niska wilgotność powietrzaZbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Szczególnie zimą Twoja Howea ucieszy się z nawilżacza, albo tacy nawilżającej.

Szkodniki

Rośliny, które są osłabione niewłaściwym podlewaniem, albo przeszły stres związany z niedoborem lub nadmiarem światła są podatne na ataki insektów. Pachira może być zaatakowana przez przędziorki, tarczniki, albo wełnowce. Obejrzyj dokładnie spody liści i zastosuj środek odpowiedni dla danego szkodnika. Im szybciej zauważysz szkodniki, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Z czasem wchodzą w coraz głębsze zakamarki roślin i jest naprawdę trudno zwalczyć je wszystkie. Pamiętaj, że odpowiednio doświetlone i podlewane rośliny są silne i nie poddają się łatwo insektom.
Zobacz w sklepie


Natalia z Madagaskaru XL
Zobacz jak może wyglądać w domu