zamioculcas-zamiifolia

Jak dbać o Maćka z Zanzibaru?
(Zamioculcas zamiifolia)

Pielęgnacja

Prawie niemożliwy do zabicia, chociaż niektórym się udaje. Bardzo prosta w obsłudze roślina, przy której raczej trzeba powstrzymywać swoje ogrodnicze zapędy.

Światło

W naturze rośnie w suchych, wschodnich rejonach Afryki z dużą populacją na Zanzibarze. Nie wymaga dużo światła, ale kompletny cień mu nie służy. Im ciemniejsze miejsce, tym wolniej będzie rósł. Jeżeli zauważysz, że w jasnym miejscu rośnie bardzo szybko - w pewnym momencie może zacząć się uginać pod swoim ciężarem. Obracaj go czasem, żeby rósł równo.

Zwykle 2-3m od nieprzesłoniętego wschodniego albo zachodniego okna to dobry pomysł. Może stać bezpośrednio przy północnym oknie albo w głębi pomieszczeń wystawionych na południe.  

Woda

Tutaj czyha największe niebezpieczeństwo, szczególnie na początkujących ogrodników. Zamioculcasy magazynują wodę w specjalnie zbudowanych korzeniach, w swoich grubych łodygach i mięsistych liściach. Zanim wyczujesz swoją roślinę - sprawdzaj palcem głęboko w ziemi czy już wyschła. Koniecznie pozwól jej wyschną - zamio szybko wygląda źle kiedy jest przelany.

Ciepłym latem niewielka ilość wody raz na tydzień wystarczy, zimą możesz podlewać raz na tydzień czy nawet raz na miesiąc.

Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza.

Temperatura

Najlepiej czuje sięmiędzy 16-26 st. C.

Składniki odżywcze

To dobry pomysł, żeby trochę dożywić go kiedy intensywnie rośnie (latem). Odżywka dodana do wody raz w miesiącu zdecydowanie wystarczy.

Toksyczność

Jest delikatnie toksyczny - to znaczy, że po zjedzeniu może zaszkodzić. Uważaj na żarłoczne zwierzęta i małe dzieci.