3 zasady na początek drogi z roślinami

To jest naprawdę proste. Dasz radę.

1. Światło: kiedy jest? jak intensywne? 

Światła w domu jest tyle ile jest i więcej/mniej nie będzie. Są rośliny, które uwielbiają spędzać cały dzień w pełnym słońcu, ale większość roślin uprawianych w domach czuje się najlepiej przy wschodnich i zachodnich oknach, dodatkowo osłonięta przed bezpośrednimi promieniami słońca. 

Liczy się przede wszystkim intensywność promieni - to informacja o tym czy w miejscu gdzie chcesz postawić roślinę są firanki, żaluzje, albo duże drzewo za oknem. Bardzo proste - zaznacz w filtrze jakie światło?

Więcej o świetle przeczytasz tutaj.

2. Styl życia: Twój i rośliny

Pracujesz 12h dziennie, wracasz do domu po sen, a weekendy spędzasz na mieście? Rośliny nie powinny oznaczać zmiany Twojego stylu życia. Są takie, które bez mrugnięcia liściem zaprzyjaźnią się z opiekunem, który ma dla nich 10min raz na tydzień. Po prostu szukaj mało wymagających roślin.

Ale jak już masz więcej czasu na codzienne zraszanko - to idź w to! Kalatee i palmy czekają i zalotnie kołyszą łodygami. 

3. Podlewanie: co za dużo, to niezdrowo

Nadmiłość. Przerobiłyśmy to. Been there, done that, got a t-shirt jak to mówią specjaliści na zachodzie. Kiedy w Twoim życiu pojawia się roślina to naturalnie chcesz, żeby Wam wyszło. I podlewasz. Jej żółkną liście, więc podlewasz jeszcze trochę. A potem te żółte liście odpadają i myślisz: pewnie ma za sucho, wody!

Rośliny potrzebują wody. Ale lepiej zniosą suszę niż przelanie powodujące gnicie korzeni, które na powierzchni często objawia się żółknącymi liśćmi. Zanim się dobrze nie zakolegujecie staraj się podlewać oszczędnie. Po roślinach widać kiedy mają za mało wody (smutne liście, zobaczysz i od razu zrozumiesz) - dolać zawsze można. Odlać, hmm, my nie wiemy jak.

Pro ogrodnicy wsadzają do ziemi palec (tak, cały palec). Jeżeli pod opuszkiem (czyli jakieś 3cm pod górną warstwą ziemi) czują wilgoć to nie podlewają bo korzenie wciąż mają wodę.

Ważne są tutaj też dwie rzeczy: (1) donica z dziurką i spodkiem (tylko takie są w Plants For Humans), najlepiej z oddychających materiałów, po to, żeby nadmiar wody mógł spłynąć i (2) drenaż, czyli kamyczki na dnie donicy - używamy ich do każdej przesadzanej przez nas rośliny - które również pomagają wodzie spływać, a korzeniom oddychać.

Więcej o wodzie i podlewaniu przeczytasz tutaj.

To wszystko. Dasz radę.