Aglaonema 'Pink Star' - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Urszulę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Ustaw swoją roślinę w jasnym miejscu o rozproszonym świetle. Zniesie nawet bezpośrednie słońce, ale tylko poranne (wschodnie okna) — południowe i popołudniowe słońce spali jej liście. W ciemniejszych miejscach będzie wolniej rosła, możesz też wykorzystać lampy doświetlające (szczególnie przydatne zimą). Jeśli zauważysz, że różowe zabarwienie Twojej Aglaonemy zaczyna blaknąć, spróbuj umieścić roślinę w jaśniejszym miejscu.
Woda

Podlewaj kiedy mniej więcej połowa podłoża w donicy dobrze przeschnie (sprawdź wsadzając palec do donicy). Podlewaj powoli, dookoła rośliny, do momentu aż woda wyleci na spodek. Koniecznie wylej nadmiar wody ze spodka — Twoja Aglaonema nie lubi trzymać korzeni w wodzie.
Wilgotność powietrza

Będzie Ci wdzięczna za podniesienie standardowej wilgotności w domu. Szczególnie zimą zadbaj o tacę nawilżającą, albo o nawilżacz powietrza.
Temperatura

Dobrze znosi temperatury między 18-24 st.C. Unikaj przeciągów i temperatur poniżej 16 st.C — Aglaonemy chorują od zimna. 
Nawożenie

Podawaj jej nawóz, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, od wiosny do późnej jesieni, np. BioGrow
Toksyczność

Spożycie Aglaonemy może zaszkodzić - trzymaj ją z daleka od zwierząt i małych dzieci, które mogłyby chcieć ją zjeść.
Częste pytania:

Można być trochę przestraszonym, kiedy nasza wspaniała sprężysta Aglaonema nagle wygląda jakby straciła chęć to życia, ale nie martw się — najprawdopodobniej jest po prostu bardzo spragniona.

Przesuszenie

Wiemy, że bywa różnie i czasem trzeba zostawić rośliny bez opieki, a czasem po prostu nie mamy przestrzeni na nic — z podlewaniem naszych roślin włącznie.

Kiedy podłoże Aglaonemy całkowicie wyschnie, możesz zauważyć, że łodygi wiotczeją, a jej liście opadają. Jeśli podłoże jest bardzo suche w całej doniczce (czasami widać wtedy jak odchodzi od donicy), należy je dobrze namoczyć.

  1. Umieść swoją roślinę w zlewie lub wannie bez spodka. Napełnij umywalkę około 10cm wody. Tylko upewnij się, że woda nie jest gorąca!
  2. Przez 45min trzymaj roślinę w wodzie, tak, żeby podłoże nasiąknęło wodą przez otwór drenażowy
  3. Po tym czasie sprawdź, czy podłoże z wierzchu jest już wilgotne — jeżeli wciąż jest suche, to podlej roślinę od góry konewką
  4. Spuść wodę ze zlewu i pozwól nadmiarowi wody odcienknąć otworem drenażowym w dole donicy 
  5. Po tym wszystkim ustaw roślinę na jej miejscu i daj jej trochę odpocząć. Już następnego dnia powinnaś / powinieneś widzieć poprawę.

Takie mocne przesuszenie może wywołać u rośliny stres — niepewna co do przyszłości może zacząć zrzucać liście. Daj jej trochę czasu na otrząśnięcie się, ale powinna wrócić do pełni zdrowia i urody. 

Zbyt suche powietrze

Może się zdarzyć, że ekstremalnie suche powietrze (np. w okolicy grzejnika) sprawi, że Twoja roślina zacznie wiotczeć. W taki wypadku rozwiązaniem jest taca nawilżająca, albo nawilżacz powietrza w pokoju.


Naturalne żółknięcie

Aglaonemy to jedne z roślin, które bardzo wyraźnie reagują na stres związany ze zmianą miejsca. Jeżeli roślina trafiła do Ciebie niedawno, to najprawdopodobniej nie masz się czym martwić — to jej reakcja na zmianę miejsca. Naturalne żółknięcie jest bardzo charakterystyczne — dotyczy dolnych, najbardziej zewnętrznych liści i cały liść żółknie na raz. Zaradzić może tylko cierpliwość, a żółte liście należy po prostu usunąć.

Przelanie

Jeżeli na liściach Twojej roślinie pojawiają się żółte plamy, najczęściej z brązową obwódką, to może świadczyć o przelaniu. Pamiętaj, żeby podlewać swoją Aglaonemę dopiero kiedy mniej więcej połowa podłoża w donicy przeschnie. 

Kiedy zidentyfikujesz przelanie swojej rośliny, trzeba przede wszystkim postarać się, żeby podłoże się przesuszyło. Przelanie to dla rośliny stres, ale kompletne pozostawienie jej bez wody na kolejne tygodnie będzie drugim ekstremum, z którym może sobie już nie poradzić. Poczekaj kilka dni i podlej zdecydowanie mniej niż zwykle. Wydłuż czas między podlewaniami i podlewaj mniej.

Jeżeli wsadzisz palec do podłoża i stwierdzisz, że jest tam po prostu błotko — należy wymienić podłoże na nowe suche. Po drodze możesz usunąć uszkodzone przez grzyby korzenie — będą brązowe albo brunatno-czarne (zdrowe korzenie są jasnożółte, albo białe).

Gdyby problem narastał zastosuj środek przeciwgrzybiczny dla roślin, np. miedzian.
Zobacz w sklepie

Zobacz jak może wyglądać w domu