Alocasia zebrina (Alokazja pasiasta) - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Walerię. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Znajdź dla niej takie miejsce gdzie będzie jasno, ale promienie światła będą musiały się przez coś przebić, np. przez firankę, inne rośliny w Twoim domu, albo drzewa za oknem. Wystawienie jej na bezpośrednie słońce może poparzyć jej piękne liście. Zwróć też uwagę, żeby zimą nie znajdowała się w zbyt ciemnym miejscu — może wtedy zmarnieć.
Woda

Lubi regularne podlewanie - kiedy górne 1/4 podłoża w donicy przeschnie to czas, żeby ją podlać. Nie odpowiednią rośliną dla tych, którym zdarza się zapomnieć, albo z różnych względów odroczyć podlewanie — przesuszenie Alokazji powoduje, że brzegi jej liście staną się nieodwracalnie brązowe.
Wilgotność powietrza

Potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza. Latem można ją po prostu wystawić na balkon, albo na taras (tylko pamiętaj — nie na bezpośrednie słońce). Największy problem jest zimą — nawilżacz powietrza może okazać się konieczny. 
Temperatura

Temperatury między 18-25 st.C są dla niej idealne. Unikaj przeciągów i miejsc, w których temperatura może się gwałtownie zmieniać.
Nawożenie

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni podawaj jej raz w tygodniu zalecaną na opakowaniu dawkę nawozu do roślin zielonych, np. BioGrow.
Toksyczność

Jej spożycie może zaszkodzić zarówno dzieciom jak i zwierzętom — trzymaj ją z dala od zwierząt i małych dzieci, które mogłyby próbować ją zjeść.
Częste pytania:

Przelanie

Żółte plamy na liściach (najczęściej z brązową obwódką) zwykle świadczą o tym, że roślina została przelana. Pomimo tego, że Twoja Alokazja lubi wilgotne podłoże najprawdopodobniej nie zdążyło ono odpowiednio przeschnąć między podlewaniami.

Postaraj się podlewać zdecydowanie mniej, dopiero kiedy górne 1/4 podłoża w donicy przeschnie. Jeżeli problem będzie się nasilał możesz zastosować środek przeciwgrzybiczy - np. miedzian.

Szkodniki

Alokazje są jednymi z ulubionych gospodarzy przędziorków. To maleńkie roztocza, które, szczególnie zimą, uwielbiają lokować się na spodzie liści Alokazji. Z wierzchu liście nagle stają się jakby wyblakłe — zaczynają się na nich pojawiać nieregularne plamy. To dlatego, że przędziorki od spodu wysysają soki z liści. Konieczne będzie dokładne umycie rośliny (zabierz ją do wanny, albo pod prysznic), a poźniej zastosowanie specjalistycznych środków przeciwko przędziorkom (być może kilkakrotnie).

Nie martw się, to całkiem normalne. Kiedy jest chłodniej, a dni są krótsze Twoja roślina przechodzi w stan spoczynku — nie rozwija nowych liści, a nawet może pozbywać się tych najstarszych. Ogranicz podlewanie i czekaj do wiosny — jeżeli nie zachoruje 
Zobacz w sklepieWaleria z Filipin XL

Zobacz jak może wyglądać w domu