Dlaczego Twoja strelicja zwija liście?

strelicja

 

Liście twojej rośliny zwijają się w trąbkę i chowają się do środka tak, jakby chciały się schować? Jest kilka powodów, dla których liście Twojej strelicji mogą się zwijać i najczęściej można temu łatwo zaradzić.

strelicja-przędziorki

Szkodniki

To nie jest najczęstszy powód zwijania się liści, ale warto zacząć od podstawowej oceny stanu zdrowia rośliny. Strelicja jest lubiana przez przędziorki — szczególnie zimą mogą zaatakować liście. Sprawdź spodnią stronę liści, szczególnie wzdłuż głównej żyły liścia i szukaj małych białych kropeczek jak na zdjęciu poniżej. Nie panikuj, jeżeli okaże się, że są. Szczególnie w przypadku dużych roślin zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin skutecznie pomoże Ci się ich pozbyć. Bez względu na wynik obserwacji pamiętaj, że warto stosować prewencję. W przypadku Strelicji naprawdę dobrze sprawdza się roztwór z oleju neem.

Suche powietrze

To jest prawdziwie najczęstszy powód zwijania się liści strelicji. Przyjrzyj się — jej liście są ogromne, prawda? Oprócz tego, że roślina pobiera wodę korzeniami, to też paruje. Fachowo ten proces nazywamy transpiracją. Jeżeli w mieszkaniu jest zbyt ciepło, zbyt sucho to Twój kwiat będzie chciał się ochronić przed nadmierną utratą wody i zacznie zwijać liście do środka. 

Szczególnie zimą używaj tacy nawilżającej z kamykami albo najlepiej nawilżacza powietrza, żeby utrzymać stałą, wysoką wilgotność powietrza.

👉🏻 Więcej o wilgotności powietrza w domu przeczytasz tutaj.

Suche podłoże

Pamiętaj też o odpowiednim podlewaniu — w dużej mierze sprężystość Twojej rośliny zależy od tego, czy może pobrać odpowiednio często odpowiednią ilość wody. Wyobraź sobie, że Twoja roślina jest cała wewnątrz kanalikami, którymi płynie woda. Jeżeli ma wystarczająco wody, to te kanaliki są wypełnione, napięte jest w nich odpowiednie ciśnienie — roślina jest sprężysta. Odwrotnie, jeżeli wody jest za mało.  

Trudno jest określić dokładny harmonogram podlewania strelicji, ponieważ każdy dom jest inny (inna temperatura, nasłonecznienie, wilgotność powietrza), ale ważne jest, aby pamiętać, że ta roślina lubi mieć nieco wilgotne podłoże (nie mokre). Najlepiej stosować metodę palca, patyczka albo oceny wilgotności donicy z zewnątrz i jeśli 50% podłoża jest suche, to czas podlać roślinę. Podlewaj powoli, dookoła, tak, żeby woda wypłynęła na spodek. Pamiętaj, żeby po jakimś czasie po podlaniu odlać nadmiar ze spodka.

strelicja

Jeśli przez dłuższy czas Cię nie było, miałaś / miałeś trudniejszy czas i podłoże jest bardzo suche w całej doniczce, należy je dobrze namoczyć. Jeżeli jesteś w stanie podnieść swoją roślinę, to przenieś ją do zlewu albo wanny i wlej około 4-5 cm wody. Pozwól roślinie wchłonąć wodę przez otwór w dnie doniczki. To będzie trwało jakieś 30-45 minut i powinnaś / powinieneś poczuć, że podłoże jest wilgotne nawet na powierzchni. Kiedy podłoże rośliny będzie już odpowiednio namoczone, opróżnij zlew/wannę i pozwól roślinie odpocząć, podczas gdy woda swobodnie spłynie. Po zakończeniu osuszania umieść roślinę i spodek z powrotem na swoim miejscu. Duże rośliny, których nie da się przenieść trzeba bardzo solidnie podlać — zanim podłoże dobrze nasiąknie trzeba kilkakrotnie podlać. Powoli, dookoła rośliny, aż woda wyleje się otworem drenażowym się na spodek. Czekamy aż roślina wchłonie wodę ze spodka i możemy podlać ją ponownie.

Temperatura

Upewnij się, że Twoja roślina nie znajduje się w miejscu z przeciągami lub na ścieżce otworów wentylacyjnych ogrzewania i chłodzenia. To też może być powód zwijania się liści. Jeśli roślinie jest za zimno lub za sucho z powodu stałego przepływu powietrza to będzie się w sobie kurczyć i chować. W takiej sytuacji najlepiej znaleźć dla niej nowe miejsce, wolne od przeciągów.