Dlaczego warto mieć rośliny doniczkowe w domu? 4 powody!

Ludzie dzielą się na tych, którzy spontanicznie otaczają się roślinami, hołdując zasadzie, że nie ma czegoś takiego, jak „za dużo kwiatów w domu” oraz tych, którzy wolą temat poddać rzeczowej analizie. To właśnie tej drugiej grupie dedykujemy poniższy tekst.

Mody na rośliny w domu nie da się nie zauważyć! Tobie również podobają się rośliny doniczkowe, z przyjemnością czytasz opisy oryginalnych okazów, śledzisz tutoriale o pielęgnacji roślin doniczkowych i podziwiasz zielone akcenty w aranżacjach wnętrz? Ale wciąż jednak nie zdecydowałeś/aś się na zaproszenie do mieszkania większej liczby roślin, bo… chcesz wiedzieć, dlaczego warto to zrobić?

Rośliny doniczkowe mają korzystny wpływ na nastrój

Kolor zielony jest jedną z najbardziej uniwersalnych i lubianych barw. Naturalnie kojarzy się z przyrodą, a nasz mózg odbiera go jako uspokajający, kojący zmysły, sprzyjający wyciszeniu i regeneracji sił. Przecież to właśnie przebywając wśród zieleni na łonie natury odpoczywa się najefektywniej!

Ponadto zieleń symbolizuje nadzieję i harmonię. Często jest nazywana kolorem szczęścia, które ponoć przynosi, nomen omen, zielona czterolistna koniczyna.

Ale to nie wszystko! Zieleń może również pobudzać kreatywność i poprawiać koncentrację. Zielone otoczenia będzie pozytywnie przekładało się na efektywność nauki i pracy oraz redukowało stres z nimi związany.

Decyzja o pomalowaniu ścian na zielono wydaje się jednak dość odważna... Zdecydowanie łatwiej jest zaprosić do wnętrz zieleń w postaci domowych kwiatów. Tutaj sprawdzi się większa liczba zielonych okazów lub kilka dużych roślin doniczkowych.

roślina do domu zamioculcas

https://plantsforhumans.com/products/zamioculcas-zamiifolia

Rośliny poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu

Lubisz oddychać pełną piersią? My również! Pamiętasz lekcje biologii ze szkoły podstawowej? I nie, nie chodzi nam o pantofelka ani euglenę. Choć ta ostatnia ma coś, co łączy ją z roślinami. Chloroplasty! To dzięki nim każda roślina może przeprowadzać proces fotosyntezy, w ramach którego pobiera z otoczenia dwutlenek węgla i produkuje tlen.

Zazieleniając swój dom i zapewniając kwiatom odpowiednią ilość światła słonecznego, wpływasz więc na jakość powietrza we wnętrzach, przede wszystkim zwiększając w nim ilość tlenu.

Uprawa roślin doniczkowych pozytywnie przekłada się również na wilgotność powietrza! Niektórym roślinom, takim jak skrzydłokwiat czy dracena, przypisuje się ponadto właściwości usuwania szkodliwych substancji.

rhipsalisbaccifera

 

Kwiaty doniczkowe to wyjątkowa ozdoba dla Twojego wnętrza

Z jakiego jeszcze powodu rośliny powinny być obowiązkowym elementem wystroju? Bo to po prostu najbardziej naturalne, uniwersalne i ponadczasowe ozdoby, które dodatkowo wyróżniają się dynamicznym charakterem. Żaden obraz, rzeźba czy wazon nie zagwarantują Ci takiego efektu estetycznego jak doniczki z żywymi kwiatami!

Kupując rośliny do domu nie musisz myśleć o ich dopasowaniu do konkretnego stylu czy kolorystyki wnętrza. Zieleń żywych roślin pasuje bowiem… po prostu do wszystkiego. Nieco więcej czasu i uwagi będziesz musiał/a poświęcić wyborowi doniczek, ale to już zupełnie inny problem.

Roślina doniczkowa diffenbachia

Dlaczego jeszcze warto mieć rośliny doniczkowe w domu? Bo to krok w kierunku mindfulness

Jeśli potrzebujesz meta powodu do posiadania kwiatów w domu – to właśnie do niego dotarliśmy.

Uprawa roślin w domu jest szansą na znalezienie prawdziwej odskoczni od zgiełku i zabiegania, które towarzyszą człowiekowi XXI wieku. Kluczem do satysfakcjonującego uprawiania roślin domowych jest bowiem uważność, cierpliwość i systematyczność, które idealnie wpisują się w mindfulness, czyli psychologiczny proces koncentrowania uwagi na tym, co tu i teraz.

Pielęgnowanie roślin jest minimalistyczną ze swej natury pasją, która zdecydowanie wyłamuje się z ram szalejącego konsumpcjonizmu. Z rzeczy materialnych, do jej praktykowania wystarczy Ci konewka, nawóz i roślina. Z tych niematerialnych - będzie wymagała od Ciebie skrupulatności w mierzeniu wilgotności podłoża i planowaniu podlewania, delikatności podczas przecierania liści oraz sokolego oka do wypatrywania mikroskopijnych zagrożeń, takich jak ziemiórki, przędziorki czy wełnowce.

Brzmi, jak medytacyjne doświadczenie, prawda?

A gdy już się rozkręcisz, dokładnie poznasz preferencje swoich zielonych współlokatorów i rozgryziesz ich „humory” – zacznie się ta dryga, jeszcze ciekawsza i niezwykle satysfakcjonująca część bycia roślinolubem. Zaczniesz eksperymentować ze szczepkami i rozsadami, by szybko przekonać się, że nic nie cieszy tak, jak własnoręcznie wyhodowane egzemplarze. Doglądanie zielonych maluchów to kojąca zmysły przyjemność!

Chcesz zacząć, ale nie wiesz jak i od czego? W Plants For Humans z przyjemnością Ci pomożemy! Możesz liczyć na nasze merytoryczne wsparcie, fachową wiedzę i piękne rośliny dla ludzi.