Rośliny doniczkowe w domu według Feng Shui

Feng Shui jest starożytną, chińską praktyką urządzania przestrzeni w zgodzie z naturą. Jej głównym zadaniem jest kierowanie przepływu energii Chi tak, by wszyscy domownicy dobrze się czuli i odnosili życiowe sukcesy. 

Sprawdź, jaki wpływ mają rośliny doniczkowe na samopoczucie w domu i harmonię życia w rodzinie. Przekonaj się, że odpowiednio dobierając gatunki roślin, możesz mieć czyste powietrze i lepiej spać. 

Spis treści:

Wpływ roślin doniczkowych na energię Chi i harmonię w domu

Filozofia Feng Shui głosi, że rośliny to żywe istoty i że są one w stanie odbierać energię życiową, czyli chi z domu i przekształcać ją. Nie są to oczywiście wyniki badań naukowych, a bardziej przekonania istniejące od ponad 5000 lat. Jednak dowody na wpływ roślin na ludzki organizm istnieją. Niektóre rośliny mogą wywoływać uczucie zmęczenia i rozdrażnienia, inne dają spokój, dłuższy sen, korzystnie wpływają na produktywność oraz oczyszczają powietrze z toksyn. 

Ale wróćmy do założeń filozoficznych Feng Shui. Chi jest energią życiową, wszystkim co przepływa przez nas i co nas otacza. Jest jak powietrze do oddychania - niezbędna do życia, chociaż niewidoczna. Rośliny z kolei są naturalnymi filtrami mającymi wpływ na otoczenie. Sposób ich oddziaływania zależy między innymi od kształtu liści. Na przykład okrągłe powodują bardziej harmonijny przepływ energii, a ostre i kolczaste tworzą negatywne wibracje. 

Rośliny symbolizują zdrowie, zdolności adaptacyjne, sprzyjają kreatywności i dodają energii. Ich wzrost, zwłaszcza wiosną, kojarzy się z nowym początkiem i rozwojem. Rośliny, które mają duże, intensywnie zielone liście, wspierają pozytywną energię i witalność. 

Jeśli chcesz w pełni skorzystać z tego, co rośliny oferują, musisz zapewnić im światło, ziemię i wodę w odpowiednich dawkach. W ten sposób zapewnisz im i sobie równowagę, a energia Chi będzie swobodnie płynąć i tym samym poprawiać samopoczucie domowników. 

Może Cię zainteresować: Rośliny lecznicze doniczkowe - które warto mieć w domu?

Wybór najlepszych roślin do domu zgodnie z zasadami feng shui

Według Feng Shui każdy kwiat ma jakieś znaczenie i skutkuje przepływem energii. Jeśli chcesz się przekonać, że mogą one zmienić Twoje otoczenie, wybierz takie gatunki jak: 

 • Kaktus - jako roślina z kolcami, odstrasza intruzów. Postaw go na parapecie, a doda Ci chęci do życia i będzie chronić przed obcymi. 
 • Filodendron - pielęgnuje i dba o dobre relacje. 
 • Dracena - ustawiona w kącie pobudzi do życia i oczyści dom ze złej atmosfery.
 • Monstera symbolizuje ekspansję i wzrost. 
 • Zamiokulkas symbolizuje odporność i długowieczność. 
 • Aglaonema przynosi szczęście i dobrobyt, sprzyja harmonii i równowadze.
 • Aloes, czyli “roślina nieśmiertelności”, symbolizuje szczęście, ma też właściwości lecznicze.
 • Difenbachia przynosi bogactwo i dobrobyt, a jej jasne liście są symbolem oświecenia.
 • Epipremnum symbolizuje poświęcenie i nieustępliwość, przynosi dobrobyt i bogactwo.
 • Fikus benjamina przyciąga energię Chi, oczyszcza powietrze, wprowadza harmonię. Jego gałęzie i zielone liście to symbol wzrostu ale i pokoju. 
 • Hoja oznacza lojalność i trwałe relacje.
 • Maranta symbolizuje pokorę i duchowość.
 • Grubosz lub drzewko szczęścia symbolizują wzrost, bogactwo i dobrobyt.
 • Palma Areka wg Feng Shui przyciąga spokój, symbolizuje odpoczynek, relaksuje.
 • Paprocie, poza naturalnym pięknem, są postrzegane jako symbol odrodzenia, wzrostu i naturalnej ochrony. Wybierz je, gdy chcesz wspierać wewnętrzną równowagę w przestrzeni życiowej, a usuwać negatywną energię. Paproć obniża poziom stresu i ze względu na pozytywne wibracje, pomaga w medytacji. 

 Grzegorz z Meksyku 3XL - Monstera

Umieszczenie roślin doniczkowych w różnych częściach domu zgodnie z Feng Shui

Jak już wiesz, każda roślina ma swoją energię i wpływa na otoczenie na różne sposoby. Niektóre, np. te z kolcami na liściach warto postawić na podjeździe domu, bo chronią przed intruzami, ale źle się sprawdzają w sypialni, w której zakłócają sen. 

Do sypialni warto wybrać takie rośliny, które relaksują i uspokajają, sprzyjają odpoczynkowi, regeneracji i wydłużają naturalny, zdrowy sen. Natomiast w salonie mogą znaleźć się duże rośliny o zaokrąglonych liściach, np. figowce, które sprawiają, że w pokoju jest przytulna atmosfera i poprawiają przepływ energii Chi. 

Przy wyborze rośliny należy również wziąć pod uwagę warunki środowiskowe każdego pomieszczenia. Na przykład w pomieszczeniach, w których nie ma dużo naturalnego światła, można postawić takie kwiaty jak paproć. W pomieszczeniach z bezpośrednim nasłonecznieniem idealnie sprawdzą się begonie czy orchidee.

Do domowego biura przydadzą się oczyszczające powietrze i przynoszące dobrą energię paprocie albo pieniążki, które są symbolem obfitości i przyciągają pozytywną energię finansową. Kaktusy neutralizują negatywną energię elektromagnetyczną, która jest emitowana przez urządzenia wykorzystywane w biurze. 

Do sypialni dziecka warto kupić na przykład Sansewierię silnie oczyszczającą powietrze, a do łazienki lubiące wilgotne środowisko i oczyszczające powietrze z toksyn paprocie. Dobrą rośliną będzie też aloes, który ogranicza rozwój pleśni w wilgotnych pomieszczeniach.

Rośliny doniczkowe i ich wpływ na jakość powietrza

Nie tylko badania naukowe, ale też subiektywne odczucia miłośników zielonych roślin dowodzą, że mają one wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Już samo troszczenie się o rośliny i sukcesy w ich uprawie sprawiają, że czujemy się lepiej. Co więcej, przesadzanie, podlewanie, przenoszenie roślin, zwłaszcza przez osoby starsze i z ograniczoną ruchomością, poprawia koordynację ruchową i zwiększa siłę mięśni. Hodowanie ich we wnętrzach niweluje negatywne oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza, które częste jest zwłaszcza w dużych miastach. 

Umieszczanie kwiatów doniczkowych w biurach, w domowych gabinetach, w klasach szkolnych i pokojach młodzieży uczącej się zmniejsza częstotliwość pojawiania się bólów głowy, ale także chorób gardła. Rośliny przyczyniają się bowiem do zwiększenia wilgotności powietrza. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy pomieszczenie ogrzewane kaloryferami może mieć zaledwie 30% wilgotności. To stanowczo za mało, by czuć się w nim dobrze.

Warto pamiętać, że im większa roślina, której liście mają większą powierzchnię, tym lepszy jest jej wpływ na jakość powietrza. Para, jaką wydzielają rośliny, zawiera fitoncydy hamujące rozwój drobnoustrojów. Rośliny oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków lotnych. Tych, zwłaszcza w biurach, może być nawet 900, a ich normy mogą być przekroczone nawet stukrotnie, w zależności od kondycji wentylacji, poziomu wilgotności, emisji substancji toksycznych czy od obecności wydzielin biologicznych. 

Toksyczne związki lotne obecne nie tylko w biurach, ale także w salonach czy sypialniach, to między innymi formaldehyd, toluen, benzen, etylen i alkohole. Ich źródłem są materiały budowlane i wykończeniowe, np. farby i lakiery, a także sprzęt biurowy, przede wszystkim zawierające tusze drukarki. Związki te przyczyniają się do znużenia, nudności, zawrotów głowy, a nawet są kancerogenne. Dlatego zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu bez roślin może powodować zmęczenie, alergie i zaburzenia systemu nerwowego. 

Jeśli wybierasz rośliny pod kątem oczyszczania powietrza, lepiej sprawdzą się te, które mają ozdobne liście, a nie kwiaty. To one lepiej wchłaniają toksyny i intensywniej nawilżają.

 

Unikaj roślin doniczkowych o negatywnym wpływie na energię Chi

Chociaż wiele roślin zachwyca wyglądem, ciekawym kwiatostanem czy dużymi wymiarami, nie wszystkie nadają się do mieszkania osoby, która zwraca uwagę na zalecenia filozofii Feng Shui. Rośliny doniczkowe o negatywnym wpływie na energię Chi to rośliny o ostrym kolcu, np. niektóre kaktusy czy agawy. Uważa się, że emitują i przyciągają negatywną energię, a tym samym zakłócają harmonię i spokój. 

Zaniedbane, zwiędłe rośliny o martwych liściach także nie powinny znajdować się w domu, bo symbolizują stagnację i blokują przepływ pozytywnej, zdrowej energii. Powstrzymują też rozwój osobisty.

Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, np. koty i psy, należy unikać niektórych roślin ze względu na ich toksyczność i negatywny wpływ na jakość powietrza. Niezwykle toksyczne są difenbachie, uważać też trzeba na popularne monstery. Jednak ich negatywne skutki pojawiają się dopiero, kiedy soki z liści lub łodyg dostaną się do oczu, uszu czy ust. Warto też założyć rękawiczki podczas ich przesadzania. 

Zasady Feng Shui dotyczące roślin doniczkowych - podsumowanie i praktyczne wskazówki

Feng Shui podkreśla wartość roślin doniczkowych w mieszkaniu i ich znaczenie podczas tworzenia miłego, przyjaznego otoczenia w domu. Czas więc na podsumowanie:

 • Wg tej starej, chińskiej filozofii do domów najlepiej wybierać rośliny o delikatnych, zaokrąglonych liściach. Są symbolicznie bardziej przyjazne i harmonijne, dlatego sprzyjają płynności energii Chi i dają poczucie spokoju i równowagi w domu.
 • Rośliny o ostro zakończonych liściach lub kolcach mogą przyciągać negatywną energię Chi. Unikaj kaktusów, agaw i innych roślin, które mogą zakłócać przepływ pozytywnej energii w domu.
 • Wybieraj rośliny doniczkowe, które mają zdrowe, soczyste liście i dobrze się rozwijają. Te z martwymi lub zwiędłymi liśćmi symbolizują stagnację i mają złą energię.
 • Umieszczaj rośliny doniczkowe w strategicznych miejscach, aby wspierać przepływ pozytywnej energii Chi. Rośliny mogą być używane do równoważenia energii w konkretnych obszarach, na przykład w pobliżu okien lub w rogach pomieszczeń. Inne nadają się sypialni, a inne do łazienki. 
 • Bądź świadomy/a energetycznego wpływu roślin na atmosferę domu i dbaj o rośliny, a będziesz czuć się lepiej.
 • Eksperymentuj - sprawdzaj, które rośliny doniczkowe dobrze wpływają na Ciebie i innych mieszkańców domu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zmieniaj je lub przenoś w inne miejsce.
 • Zwróć uwagę na to, jakie masz rośliny wokół siebie. Możne niektóre trzeba już wyrzucić, a inne kupić, by zwiększyć harmonię? 
 • Regularnie też dbaj o czystość i porządek wokół roślin doniczkowych. Usuń obumarłe liście, zbieraj opadłe kwiaty i zapewniaj odpowiednią ilość światła i wody, aby rośliny mogły rosnąć zdrowo i kwitnąć.