Skrzydłokwiat - najczęstsze problemy w uprawie

Skrzydłokwiat Wallisa to jedna z najbardziej popularnych i hodowanych w domach roślina ozdobna. Za troskliwą i odpowiednią opiekę odwdzięcza się pięknymi kwiatami oraz zdrowymi dekoracyjnymi liśćmi. I chociaż jest to roślina dość odporna na szkodniki i choroby, to nie jest od nich całkowicie wolna. Najczęściej atakują ją mszyce i przędziorki, a najczęstsze choroby, jaka go dotykają to plamistość liści i zgnilizna korzeni.

Zauważyłeś, że Twój skrzydłokwiat nie kwitnie lub jego kwiaty się nie rozwijają, a może jego liście żółkną lub opadają i pojawiają się na nich brązowe plamy. Sprawdź, czy wiesz, co to oznacza i co może dolegać Twojej roślinie. Dowiedz się również, jak możesz mu pomóc.

Spis treści: 

Najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat jest rośliną doniczkową, która lubi, gdy poświęcasz mu uwagę i wiesz, jak go uprawiać. Odwdzięcza się zdrowymi liśćmi i kwitnie obficie przez cały rok. Niekiedy jednak możesz przesadzić z opieką lub czegoś nie dopilnować. Wtedy Twój skrzydłokwiat da Ci jasno do zrozumienia, że coś jest nie tak. Poznaj najczęstsze błędy w pielęgnacji skrzydłokwiatu.

Nieprawidłowe nawożenie skrzydłokwiatu

Jeśli nawozu jest za dużo, możesz zauważyć, że skrzydłokwiat ma brązowe plamki na liściach. Z kolei równomiernie blaknące liście mogą oznaczać, że skrzydłokwiat cierpi na niedobory azotu. O tym, że roślina jest niewłaściwie nawożona i brakuje jej ważnych składników odżywczych, mogą też świadczyć zielone kwiaty skrzydłokwiatu.

Niewłaściwe warunki uprawy

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa, która potrzebuje rozproszonego światła. Kiedy ustawisz skrzydłokwiat w za mocno nasłonecznionym stanowisku, wtedy na kwiecie mogą pojawić się żółte liście. To oznaka, że roślina uległa poparzeniu. Gdy zauważysz, że skrzydłokwiat nie kwitnie, może to z kolei oznaczać, że ma za dużą doniczkę.

Przelanie rośliny

Dość częstym błędem w uprawie skrzydłokwiatu jest za obfite podlewanie oraz za wysoka wilgotność powierza. Wtedy możesz zauważyć, że Twój skrzydłokwiat nie kwitnie.

Może Cię zaciekawić: Podlewanie i zraszanie kwiatów doniczkowych - jak robić to poprawnie?

Roślina ma za sucho, a wilgotność powietrza jest niedostateczna

W tym wypadku możesz zauważyć, że liście skrzydłokwiatu więdną. Więdnące liście skrzydłokwiatu mogą być oznaką, że w pomieszczeniu panuje zbyt suche powietrze wokół rośliny.

Niewłaściwe podlewanie rośliny

Jeżeli podlewasz skrzydłokwiat twardą, a przede wszystkim zimną wodą prosto z kranu, mogą się pojawić brązowe plamy na liściach. Wówczas wystarczy, że przestaniesz nawozić roślinę i zmienisz jej wodę na właściwą, a problem się rozwiąże.

Gutek z Ameryki

Szkodniki i choroby atakujące skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest odporny na choroby i szkodniki. Mimo to, jeśli niewłaściwie się nim zajmiesz, na przykład dojdzie do przenawożenia rośliny lub długotrwałego podlewania bądź przesuszenia kwiatu, mogą zaatakować go szkodniki lub choroby grzybowe. Poznaj najczęstsze z nich.

Szkodniki atakujące skrzydłokwiat

Mszyce

To niewielkie owady o długości 1-2 mm. Mogą przybierać one różne barwy – od czarnych po jasnozielone, co jest uzależnione od konkretnego gatunku. W przypadku skrzydłokwiatu (i generalnie większości kwiatów domowych) szkodniki te przybierają kolor zielony. Zazwyczaj atakują one młode pędy i pąki kwiatowe. Osłabiają kondycję całej rośliny, żywiąc się jej sokami. Obecność mszyc możesz rozpoznać po lepkiej cieczy i zniekształconych liściach. Na roślinie widoczne są też same szkodniki.

Przędziorki

To mikroskopijnej wielkości roztocza. O ich obecności świadczy zaobserwowana na spodzie liści delikatna pajęczyna. Szkodniki te żywią się sokami rośliny, powodując najpierw widoczne zmiany na liściach jak żółte plamki. W rezultacie liście usychają i odpadają.

Może Cię zaciekawić: Podstawy doświetlania roślin - dlaczego jest to ważne?

Najczęstsze choroby skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat najbardziej narażony jest choroby grzybowe. Najgroźniejsza i najczęstsza z nich to pierścieniowa plamistość liści. Po czym można ją rozpoznać? O jej obecności świadczą wyraźne okrągłe brązowe plamy na liściach skrzydłokwiatu. Możesz też zauważyć, że dolna część ogonków liściowych zaczyna gnić.

Drugą po plamistości liści skrzydłokwiatu chorobą, na którą jest narażona ta roślina to zgnilizna korzeni. Pojawia się ona na skutek nadmiernego podlewania, czyli przelania rośliny. W efekcie możesz zauważyć, że na podłożu pojawia się biała pleśń. Czarne liście to także objaw tej choroby. Sama roślina traci również stabilność, gdyż jej bryła korzeniowa zostaje uszkodzona.

Może Cię zaciekawić: Choroby i szkodniki filodendrona - jak rozpoznać i leczyć najczęstsze z nich?

Choroby i szkodniki - zwalczanie

Jeśli Twoją roślinę zaatakowały mszyce, masz dwa rozwiązania, aby się ich pozbyć.

1 sposób

Usuń te fragmenty skrzydłokwiatu, na których dostrzegłeś insekty. Są to zazwyczaj młode pędy oraz duże zdrowe intensywnie zielone liście. Następnie całą roślinę dokładnie umyj. Wykorzystaj w tym celu szare mydło.

2 sposób

Wykonaj oprysk rośliny olejem szklarniowym. Możesz też użyć w tym samym celu specjalnego preparatu do zwalczania mszyc.

W przypadku, kiedy Twój skrzydłokwiat padł ofiarą ataku przędziorków, musisz jak najszybciej pozbyć się chorych pędów. Po drugie – zwiększ wilgotność poprzez częstsze zraszanie swojego zielonego przyjaciela oraz obfite podlewanie. Mszyce bardzo nie lubią wilgoci.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skrzydłokwiatu w przypadku, gdy zaatakowała go choroba?

Po pierwsze: porażone liście należy jak najszybciej usunąć. W drugiej kolejności powinieneś wykonać oprysk bezpośrednio na liście, sięgając po specjalny preparat grzybobójczy. Warto też przesadzić roślinę, użyć nawozu i właściwie podlewać.

Sprawdź również: Choroby draceny - jak rozpoznać i leczyć najczęstsze z nich?