Pleśń w doniczce - co oznacza i jak się go pozbyć
Pleśń w doniczce świadczy o nieprawidłowej pielęgnacji roślin doniczkowych. Objawia się białym nalotem na powierzchni podłoża i może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju, a nawet obumarcia roślin. Pleśń w doniczce jest szkodliwa nie tylko dla roślin. Zarodniki pleśni mogą bowiem dostawać się do powietrza, którym oddychamy i mogą przyczynić się do rozwoju chorób układu oddechowego lub alergii. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są przyczyny, objawy i sposoby zwalczania pleśni w doniczce.
Spis treści
- Dlaczego w doniczce pojawia się pleśń?
- Jak rozpoznać i zdiagnozować pleśń w doniczce?
- Skuteczne metody zapobiegania pleśni w doniczce
- Jak usunąć pleśń z doniczki krok po kroku
- Kiedy stosować profesjonalne środki przeciw pleśni?
Dlaczego w doniczce pojawia się pleśń?
Pleśń na ziemi w doniczce może pojawić się z różnych powodów. Najczęściej przyczyną jest wystąpienie czynników sprzyjających rozwojowi pleśni, a więc nadmierne podlewanie, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza czy za wysoka wilgotność powietrza. Powodem rozwoju pleśni jest też nieprawidłowa pielęgnacja, brak drenażu na dnie czy źle dobrana ziemia.
Pleśń w ziemi kwiatów doniczkowych najczęściej można zaobserwować w okresie jesienno-zimowym, kiedy to w domach panuje okres grzewczy, a co za tym idzie wzrasta temperatura powietrza w pomieszczeniu. Dotyczy to szczególnie roślin stojących w pobliżu źródeł ciepła, na przykład grzejników.
W tym czasie zmniejsza się też ilość światła naturalnego ze względu na krótsze dni oraz wzrasta wilgotność powietrza na skutek używania nawilżaczy. Ciepło, ciemno i wilgotno - idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów w doniczkach. Główną przyczyną pleśni w doniczce z kwiatami jest nadmiar wody z częstego podlewania lub zraszania.
Gdy na wierzchu ziemi pojawia się biały nalot, dodatkowo utrudnia on odparowywanie wody, przez co problem się pogłębia. Do zastojów wody w doniczce przyczynia się też zbytnio zbite i twarde podłoże.
Taka sytuacja doprowadza nie tylko do rozwoju pleśni, ale z czasem nawet do gnicia korzeni. Dlatego to ważne, by umieć szybko rozpoznać pierwsze oznaki występowania pleśni w doniczce i znać sposoby jej zwalczania.
Jak rozpoznać i zdiagnozować pleśń w doniczce?
Czasami za pleśń błędnie brany jest osad wapienny, który pojawia się czasem na powierzchni podłoża i brzegach doniczki. Dzieje się tak, gdy do podlewania używana jest twarda woda. Jak więc odróżnić ten nalot od pleśni? Osad wapienny narasta stopniowo, jest twardy i zwykle lekko żółty, dlatego bywa nazywany żółtą pleśnią. Można z łatwością się go pozbyć, gdy zmiękczymy wodę do podlewania na przykład poprzez dodanie do niej kwasku cytrynowego.
Z kolei strzępki pleśni mogą kilkukrotnie zwiększyć swoją powierzchnię zaledwie w ciągu kilku dni, są miękkie i z wyglądu przypominają biały puch. Dlatego nazywane są białą pleśnią. Taki biały nalot na ziemi i roślinie świadczy o pojawieniu się pleśni, która wymaga zastosowania środka grzybobójczego.
Skuteczne metody zapobiegania pleśni w doniczce
Problem pleśni w doniczkach lubi nawracać, dlatego warto najpierw wyeliminować wszystkie przyczyny jej powstawania. Najważniejsze jest ograniczenie podlewania roślin w okresie zimowym i zapewnienie im niezbyt wysokiej wilgotności powietrza oraz dostępu do światła słonecznego. Należy przy tym zachować równowagę, aby z kolei nie przesuszyć kwiatów.
Każda roślina doniczkowa ma swoje specyficzne potrzeby i poziom wrażliwości na przelanie lub przesuszenie, które należy uwzględnić, by zapewnić jej optymalne warunki wzrostu. Kolejna istotna sprawa to zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza poprzez dobór odpowiedniej doniczki i podłoża. Doniczka nie może być zbyt mała, aby korzenie rośliny miały odpowiednią ilość miejsca i nie zaczęły gnić.
Dodatkowo na dnie doniczki powinny znajdować się otwory i podstawka do odprowadzania nadmiaru wody. Jeżeli w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność powietrza, nadmiar wody należy wylać po kilku minutach od podlewania, by nie dopuścić do jej parowania do podłoża.
Podłoże z dobrym drenażem wykonane z kamyczków czy kawałków ceramiki sprawi, że do układu korzeniowego będzie docierać więcej powietrza, a co za tym idzie, w ziemi nie będzie zalegać wilgoć sprzyjająca rozwojowi pleśni.
Może Cię Zainteresować: Naturalne nawozy do roślin doniczokwych - co polecamy?
Jak usunąć pleśń z doniczki krok po kroku
Aby usunąć pleśń z doniczki, pomocne może być przesuszenie substratu lub usunięcie całej wierzchniej warstwy podłoża i wymianę na nowe. Najlepiej jednak zdecydować się na przesadzenie rośliny i całkowitą wymianę ziemi. Istotne jest to, by pozbyć się resztek starego podłoża poprzez przemycie korzeni oraz dokładne umycie doniczki środkami dezynfekującymi.
To pozwoli usunąć zarodniki pleśni tak, aby nie rozwinęły się na nowo. Wymiana doniczki na nową jest wskazana, gdy roślina i tak wymaga przesadzenia do większej lub gdy nie ma możliwości jej dokładnej dezynfekcji.
Wiele osób w walce z pleśnią korzysta też z naturalnych metod zwalczania pleśni, które są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Naturalne środki antygrzybiczne to na przykład cynamon, czosnek, drożdże czy roztwór z sody oczyszczonej.
Cynamon znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i może pomóc także usunięciu pleśni z podłoża z doniczki. Wystarczy rozsypać go na wierzchu ziemi w doniczce lub wymieszać go z wierzchnią warstwą podłoża. W ten sposób cynamon usuwa pleśń, niszcząc grzybnię i zarodniki, jak i zapobiega jej ponownemu wystąpieniu.
Czosnek jest znany ze swoich naturalnych właściwości antybiotycznych. Wystarczy pokroić go na plasterki i umieścić w powierzchni ziemi doniczkowej. Można też przygotować roztwór z czterech rozgniecionych ząbków czosnku i litra wody. Tak przygotowaną miksturę należy zostawić na noc, a następnie podlać nią rośliny.
Czynność tę powtarzamy aż do czasu zniknięcia pleśni - zwykle trwa to około tygodnia. Aby utrwalić efekty, warto podlewać rośliny miksturą z czosnku przez następne dwa tygodnie.
Efekt grzybobójczy uzyskamy przygotowując prosty nawóz z drożdży. Wystarczy rozpuścić 5 dkg drożdży w 5 litrach ciepłej wody i pozostawić do przestygnięcia. Gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, można nim podlać rośliny.
Z kolei z 10 gramów sody oczyszczonej i 1 litra wody uzyskamy roztwór pleśniobójczy do rozpylania. Zabieg warto powtarzać przez 10 dni. Efektem będzie stopniowe ciemnienie białego nalotu, co oznacza, że pleśń znika.
Kiedy stosować profesjonalne środki przeciw pleśni?
Czasami jednak domowe sposoby na pleśń nie okażą się skuteczne, a problem wciąż będzie nawracał. W takiej sytuacji warto postawić na profesjonalny preparat na pleśń z grupy fungicydów. Zawierają one związki chemiczne, które hamują proces oddychania grzybów, powodują zaburzenia w wymianie substancji chemicznych między komórką grzyba, a otoczeniem oraz stymulują procesy odpornościowe rośliny.