Chamaedorea elegans

Jak dbać o Asię z Meksyku?
(Chamaedorea elegans)

Pielęgnacja

Pochodząca z Ameryki Środkowej Asia wymaga naprawdę niewiele zachodu. Łatwo dostosowuje się nowych warunków i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z pewnością nadaje się do biur i firm o mniej niż idealnych warunkach dla roślin.

Światło

Uważa się ją za roślinę znoszącą cień i to prawda. Zniosą cień, ale rosną najpiękniej w miejscu gdzie mają dostęp do rozproszonego światła. Bezpośrednie promienie południowego słońca poparzą jej liście

Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na zachód będą dla niej najlepsze.

Woda

Palmy są wrażliwe na przelanie i nie znoszą kiedy podłoże jest zbyt długo wilgotne. Podlej ją dobrze, tak, żeby woda wypłynęła na spodek, a potem pozwól ziemi przeschnąć (tak, żeby połowa ziemi w donicy była sucha). Jeśli masz wątpliwości: podlewać, czy nie podlewać, to nie podlewać. Kiedy liście Asi brązowieją to może być znak, że jest przelana (za dużo wody), żółknące liście to sygnał, że należy ją podlewać odrobinę więcej/częściej.

Wilgotność powietrza

Chamedora uwielbia wysoką wilgotność powietrza, więc od czasu do czasu spryskaj liście wodą, a najlepiej na zimę przygotuj dla niej podstawkę nawilżającą. Raczej nie ustawiaj jej blisko kaloryfera, gdzie powietrze jest najbardziej suche. Kiedy powietrze jest zbyt suche to wzrasta prawdopodobieństwo, że zaatakują ją przędziorki.

Temperatura

Lubi ciepło, dlatego zachodnie okna są dla niej super - szyby nagrzewają się w ciągu dnia i zwykle jest tam cieplej. Potrzebuje temperatur między 18-28 st. C - pamiętaj o tym wyjeżdżając na wakacje zimą! Uważaj też na przeciągi.

Składniki odżywcze

Palmy rosną baaaaardzo wolno - naprawdę wystarczy, jeżeli podasz jej nawóz wiosną raz. Tak, jeden raz w ciągu całego sezonu jest absolutnie wystarczający.

Toksyczność

Jest absolutnie nietoksyczna dla ludzi i zwierząt :)