5 Propozycji roślin doniczkowych, które nie potrzebują dużo światła

25.02.2024

5 gatunków roślin doniczkowych na północne okno

Chcesz wprowadzić do wnętrz rośliny, ale okna Twojego mieszkania wychodzą na północ? Większość kwiatów doniczkowych lubi pławić się w słońcu. Na szczęście istnieją rośliny, które za światłem w dużych ilościach nie przepadają.

Wybieramy Miejsce dla roślin domowych: Światło, wilgotność i podlewanie

Decydując się na uprawę roślin domowych musisz dokładnie przeanalizować miejscówki, które możesz im zaproponować. Pod lupę weź przede wszystkim ilość i intensywność światła słonecznego – na ten parametr nie masz przecież wpływu. Wilgotność powietrza będziesz w stanie zmodyfikować w taki sposób, by jak najlepiej wpisywała się w potrzeby danej rośliny, a zasad podlewania po prostu nauczysz się w trakcie.

Sprawdź, którym roślinom możesz zaproponować północny parapet.

Gatunki roślin, które nie potrzebują dużej ilości światła

Świat flory charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością. Z lekcji biologii pamiętasz, że rośliny potrzebują dostępu do światła, by przeprowadzać fotosyntezę. Nie każdy okaz potrzebuje go jednak tyle samo.

Są wśród roślin okazy, którym niewielkie ilości promieni słonecznych lub brak światła zupełnie nie przeszkadzają. Należą do nich między innymi tropikalne piękności, które w swoich naturalnych warunkach rosną schowane pod imponującymi parasolami okazałych drzew lasów równikowych oraz majestatycznych palm.

Dostępu do światła słonecznego nie potrzebują między innymi monstera, dracen i zielistka. Jakie jeszcze rośliny nie potrzebują dużo światła i dobrze odnajdą się w ciemnych pomieszczeniach z północną ekspozycją okien? Poznaj nasze top 5 niewymagających kwiatów doniczkowych, które nie potrzebują światła słonecznego. Większość z nich jest dodatkowo naprawdę łatwa w uprawie.

Aspidistra elatior - Staś z Japonii

To roślina o wyjątkowo urodziwych, ciemnozielonych liściach, które mogą stanowić przykuwający oko element dekoracyjny w każdym wnętrzu. Staś z Japonii często nazywany jest "żelaznym liściem" i to określenie doskonale do niego pasuje i świetnie oddaje jego charakter. Jest bowiem w całym Staśku żelazna wola przetrwania!

Nie poddaje się nawet w obliczu ciemnych pomieszczeń i zapominalskich opiekunów. Ze słońcem mu nie po drodze, bo nadmiar bezpośredniego światła słonecznego jest tym, co może Twojego zielonego superbohatera sprowadzić do parteru i po prostu poparzyć jego eleganckie liście.

Ponadto Staś zadowoli się suchym powietrzem, typowym dla większości mieszkań i nie zaszkodzi Twoim zwierzakom, jeśli te zdecydują się poznać go nieco bliżej.

Zamiokulkas zamiifolia - Maciek z Zanzibaru

To jeden z najtwardszych zielonych zawodników. Wyróżnia się mocnymi pędami i skórzastymi, błyszczącymi liśćmi. Maciek lubi cień, nie potrzebuje częstego podlewania i dobrze znosi wszelkie zaniedbania pielęgnacyjne.

Zamiokulkasa możesz po prostu postawić w rogu ciemnego pokoju lub w przedpokoju, a nawet w ciemnej łazience lub kuchni. W każdym z tych miejsc Maciek będzie po prostu robił swoje - rósł i rozwijał się we własnym tempie, ale konsekwentnie i bez strojenia jakichkolwiek fochów.

Aglaonema 'Cleopatra' - Kama z Malezji

Kama zachwyca jasnozielonymi liśćmi z oryginalnymi, niemal białymi środkami. Z przyjemnością rozjaśni każde zaproponowane jej pomieszczenie. Najlepiej czuje się w kącie pokoju. Możesz ją również postawić na północnym parapecie, na którym nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Do szczęścia nie potrzebuje dostępu do światła słonecznego, zraszania czy regularnego podlewania. Wystarczy nawodnić roślinę, gdy podłoże w doniczce przeschnie w 3/4. No i nie musisz przejmować się wilgotnością powietrza - aglaonema świetnie radzi sobie w domowych warunkach naszej szerokości geograficznej.

Sansewieria zeylanica - Zbyszek z Angoli
– drzewko szczęścia na szczęście!

Z wyglądu Zbyszek może przypominać solidne kępy trawy, choć twarde i mięsiste zielone szpady rośliny nie uginają się pod żadnym pozorem. Możesz zaproponować mu występy solo lub postawić w grupie roślin z przyjemnością patrzeć, jak pięknie tę grupę uzupełnia.

Sansevieria, nazywana również językiem teściowej, jest nie do przegadania i nie do zajechania. Należy do najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych i zaszkodzić jej może chyba tylko nadmiar wody. Z podlewaniem poczekaj aż ziemia przeschnie w 3/4 wysokości doniczki, a jeśli chodzi o wilgotność powietrza - zadowoli się tą niską, więc nie ma potrzeby inwestowania w nawilżacz czy kombinowania z podstawkami i mokrymi kamieniami.

Zbyszek najlepiej rozwija się w miejscach z niedostatkiem światła. Możesz go więc z powodzeniem uprawiać w ciemnych i zacienionych pomieszczeniach, z dala od okna.

Może Cię zainteresować: Niewymagające kwiaty doniczkowe – jakie kwiatki wybrać na początek?

Epipremnum 'Marble Queen' - Danuta z Hongkongu

Samozwańcza królowa cienia i półcienia. Ta piękna roślina wyróżnia się ekspresowymi przyrostami i pnącym charalterem. Zastanów się, czy możesz zapewnić Danucie odpowiednie warunki do eksponowania jej ekspansywnej osobowości, na przykład haczyki na ścianie lub odpowiednią drabinkę.

Epipremnum możesz postawić w najciemniejszym kącie pokoju i miejscu nie do końca zacienionym. Do każdego z nich się dostosuje i zrobi wszystko, by zachwycać Cię wielobarwna urodą swoich liści. W przypadku Danuty musisz jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu.

Którą roślinę zaprosisz do siebie?

Odkryj resztę roślin do cienia

Pssst.. Włącz automatyczne przypomnienia na cały rok!

Pamiętamy za Ciebie o tym co i jak.

  • 💩 Kiedy zacząć albo przestać nawozić?
  • 💧 Kiedy ograniczyć podlewanie?
  • 🌤️ Kiedy przestawić rośliny bliżej okna?
  • 🏡 Kiedy schować rośliny do domu po wakacyjnym wietrzeniu liści?

 

Subskrybuj, żeby otrzymywać ważne pielęgnacyjne przypominajki w ciągu roku.

Napisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Przez lata z sukcesem budowała swoją domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj

Nie znalazłeś_łaś rośliny dla siebie?

Napisz do nas, na pewno coś wymyślimy.