Strelitzia nicolai (Strelicja) - pielęgnacja

💡 Ma niewielkie wymagania.

🌱 Ma wielkie liście, które się przedzierają - to jej natura, nie świadczy o niczym groźnym.

🚫 Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza - nawilżaczem albo podstawką nawilżającą.


Jak dbać o Twoją Strelicję?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Strelicję. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 

Światło

To jest bardzo proste - Strelitzia uwielbia słońce. Uwielbia. Potrzebuje go do życia. Odmiana nicolai radzi sobie też z miejscami o rozproszonym świetle.

Południowe okna z bezpośrednim dostępem do światła będą świetne. Wschodnie i zachodnie sprawią, że będzie wolniej rosła, ale też sobie poradzi.


Woda

To roślina, która potrzebuje dużo wody i całkiem często. Latem zafunduj jej solidne podlewanie (aż woda wyleci dołem donicy) raz w tygodniu, zimą może się okazać, że wystarczy jej raz na dwa tygodnie.

Woda do podlewania Strelitzii powinna być odstana - składniki dodawane do wody w oczyszczalniach mogą poparzyć jej liście.


Wilgotność powietrza

Kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska jej liście zwijają się w trąbki. Należy wtedy podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny, np. nawilżaczem, albo podstawką nawilżającą.


Temperatura

Znosi duży zakres temperatur między 10-25st. C. Latem możesz ją spokojnie wystawić na taras albo na balkon.


Nawożenie

Szczególnie latem strelitzie rosną bardzo intensywnie i zużwają dużo energii. Po zimie najlepiej zacząć od podania jej nawozów poprawiających jakość podłoża, np. Fish Mix, po miesiącu możesz zmienić nawóz na bardziej stymulujący wzrost np. BioGrow. Nowe liście spryskuj rozrobionym z wodą Alg-A-Mic, żeby się pięknie zieleniły. Podawaj jej dawkę nawozu zgodną z instrukcjami na opakowaniu raz na tydzień. Nie podawaj strelitzii nawozu jesienią i zimą, kiedy nie wypuszcza nowych liści.


Toksyczność

Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.

 


 Częste pytania

 

Jest kilka powodów, dla których liście Twojej Strelicji mogą się zwijać. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny.

Suche powietrze i suche podłoże

Trudno jest określić dokładny harmonogram podlewania Strelicji, ponieważ każdy dom jest inny, ale ważne jest, aby pamiętać, że ta roślina lubi być nieco wilgotne podłoże (nie mokre). Najlepiej stosować metodę palca i jeśli górne 50% gleby jest suche, to czas podlać roślinę. Podlewaj powoli, dookołam tak, żeby woda przepłynęła przez otwór drenażowy w dnie donicy. Pamiętaj tylko, żeby odlać nadmiar ze spodka.

Jeśli podłoże jest bardzo suche w całej doniczce, należy je dobrze namoczyć. Jeśli jesteś w stanie przenieść swoją roślinę do zlewu lub wanny, napełnij ją około 4-5 cm wody. Umieść tam swoją Strelicję (bez spodka) i pozwól jej wchłonąć wodę przez otwór drenażowy w dnie doniczki. To będzie trwało jakieś 30-45 minut. Kiedy podłoże rośliny będzie już odpowiednio namoczone, opróżnij zlew/wannę i pozwól roślinie odpocząć, podczas gdy woda swobodnie spłynie. Po zakończeniu osuszania umieść roślinę i spodek z powrotem na swoim miejscu.

Pamiętaj też o wilgotności powietrza. Szczególnie zimą używaj tacy nawilżającej z kamykami albo nawilżacza, żeby utrzymać stałą wilgotność.

Temperatura

Upewnij się, że Twoja roślina nie znajduje się w miejscu z przeciągami lub na ścieżce otworów wentylacyjnych ogrzewania i chłodzenia. Liście zwijają się, jeśli roślinie jest za zimno lub za sucho z powodu stałego przepływu powietrza.Strelicja (Regina z Mozambiku)

Stosunkowo łatwa, bardzo egzotyczna roślina, które robi wrażenie w każdym wnętrzu. Bardzo łatwo się ją kocha.

Zobacz w sklepie

  

Zobacz w sklepie

 


Zobacz jak może wyglądać w domu