Jak rozpoznać i zwalczać ziemiórki w domowych roślinach doniczkowych?

Czy wiesz, że domowe rośliny doniczkowe są tak samo narażone na ataki szkodników, jak rośliny ogrodowe? Na liście tych najczęściej spotykanych znajdują się m.in. ziemiórki. Chociaż są bardzo uciążliwe, szybko się rozmnażają i prowadzą do poważnego osłabienia roślin, to łatwo się ich pozbyć.

Ziemiórki to niewielkie szkodniki zaliczane do grupy muchówek. Wyglądem przypominają muszki owocówki. Są niezwykle irytujące, a przede wszystkim posiadają zdolność do bardzo szybkiego rozmnażania się. Atakują głównie osłabione bądź przelane kwiaty. Sprawdź, jak rozpoznać tego szkodnika. Dowiedz się również, jak możesz sobie z nimi poradzić. Poznaj najskuteczniejsze chemiczne, jak i domowe sposoby na ziemiórki i wygraj z nimi.

 

Charakterystyka ziemiórki - czym jest ten szkodnik?

Ziemiórki to dość popularne szkodniki roślin doniczkowych. Są to małe czarne muszki z żółtymi odwłokami i długimi czułkami. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć wielkość 2-6mm. Dorosłe ziemiórki nie są groźne dla roślin. Zagrożenie dla Twoich kwiatów stanowią natomiast larwy. Mogą one sięgać wielkości ok.7mm. Są przezroczyste, bardzo cienkie z ciemnymi łebkami.

Cykl życiowy ziemiórek trwa miesiąc. Rozpoczyna się on do złożenia jaj przez samiczkę – w ciągu tygodnia jest ona w stanie złożyć ich od 100-400 sztuk. Po niecałym tygodniu wyklują się z nich larwy, które będą żerowały w doniczce przez co najmniej 14 dni. Po tym czasie nieruchomieją i zamieniają się w poczwarki, z których po 3-4 dniach powstaną malutkie latające muszki i cały cykl rozpocznie się na nowo.

Może Cię zainteresować: 5 Propozycji roślin doniczkowych, które nie potrzebują dużo światła

Jak rozpoznać obecność ziemiórek w doniczkach?

Obecność tych szkodników roślin doniczkowych możesz rozpoznać na kilka sposobów. Po pierwsze po tym, że wokół doniczek z kwiatami zaczynają krążyć maleńkie muszki. To dorosłe ziemiórki, które nie są niebezpieczne dla rośliny. Potrafią jednak w bardzo szybkim tempie się rozmnażać. Robią to w prosty sposób – przelatując z doniczki na doniczkę i składając w każdej z nich swoje jaja.

Po drugie, gdy w ziemi zauważysz niewielkie przezroczyste larwy. Możesz je zazwyczaj zaobserwować w doniczkach tych roślin, które są niedożywione, osłabione lub posiadają przemoczone podłoże. Larwy ziemiórek stanowią zagrożenie dla Twoich zielonych przyjaciół. Po pierwsze ich obecność w doniczkach może doprowadzić do pojawienia się grzyba. Po drugie larwy potrafią podgryzać korzenie oraz pędy roślinne, czym mogą przyczynić się do zwiędnięcia, a nawet obumarcia kwiatu.

Po czym jeszcze możesz rozpoznać ziemiórki? Jeśli zauważysz deformację kwiatów lub obsychanie bądź żółknięcie liści, to także jasny sygnał ich bytności.

Domowe sposoby na ziemiórki

Jeżeli ziemiórki zaatakowały kwiaty doniczkowe typu palma, kaktus czy aloes, wystarczy, że przez pewien czas nie będziesz ich podlewać i doprowadzisz tym samym do lekkiego przesuszenia. Tym sposobem uśmiercasz larwy tego szkodnika.

W przypadku pozostałych roślin doniczkowych możesz zastosować następujące metody:

  • oprysk nalistny – wykonaj go przy pomocy roztworu z gorącej wody i kilku rozgniecionych ząbków czosnku;
  • napar z czosnku – zalej główkę czosnku szklanką wrzątku i odstaw do ostygnięcia, tak przygotowaną miksturę rozcieńcz w 1 litrze wody a następnie nią podlej roślinę;
  • proszek z cynamonu lub sody oczyszczonej – to nic innego, jak niewielka ilość jednego bądź drugiego środka, którą musisz posypać ziemię w doniczce zaatakowanego kwiatka.

Gdy ziemiórek jest naprawdę bardzo dużo, możesz sięgnąć po ekologiczne klejowe pułapki na ziemiórki. Są to żółte płytki pokryte klejącą substancją. Żółty kolor lepu przyciąga muszki, które nie mogą już się uwolnić z klejowej pułapki. Lep umieszcza się wprost w doniczkach. Jest on neutralny zapachowo oraz zupełnie nieszkodliwy dla zwierząt domowych, dzieci i oraz każdej osoby, która będzie przebywała w Twoim mieszkaniu. Taki lep możesz zakupić w każdym dobrze wyposażonym sklepie ogrodniczym.

Pułapki na ziemiórki - jak je skonstruować i stosować?

Chcąc domowym sposobem zwalczyć te szkodniki, możesz też samodzielnie skonstruować pułapkę na ziemiórki. Do tego celu będziesz potrzebować:

  • żółtej miseczki lub innego pojemnika w tym kolorze;
  • octu winnego lub jabłkowego;
  • płynu do naczyń.

Zamiast żółtego pojemnika możesz też użyć odrobiny kurkumy.

Tak przygotowany roztwór wlewasz do miseczki i ustawiasz obok zainfekowanych doniczek. Muszki zwabione żółtym kolorem mikstury szybko się nią zainteresują.

Chemiczne metody zwalczania - kiedy warto sięgnąć po nie?

Kiedy stosowanie domowych metod nie przynosi efektów lub jeśli masz do czynienia ze stadium larwalnym ziemiórek, wtedy sięgnij po środki chemiczne. Najskuteczniejsze są środki w formie koncentratu do rozcieńczenia zawierające wyciąg z drzewa NEEM lub acetamipryd.

Innym chemicznym sposobem zwalczania ziemiórek jest wykorzystanie preparatów biologicznych z owadożernymi nicieniami z grupy saprofitów. Nie szkodzą one roślinom, ani ludziom, gdyż żywią się martwą materią organiczną.

Opryski chemiczne stosuj zgodnie z zaleceniami producentów. Warto też, byś wykonywał je poza mieszkaniem. W obu przypadkach zagwarantujesz pełne bezpieczeństwo zwierzętom i ludziom.

Może Cię zaciekawić: Niewymagające kwiaty doniczkowe - jakie kwiatki na początek?

Zapobieganie pojawieniu się ziemiórek - profilaktyka i wskazówki

Zapobiegać pojawieniu się ziemiórek możesz również poprzez odpowiednią pielęgnację roślin i środowiska domowego.

Ziemiórki lubią wilgotne podłoża. Dlatego pamiętaj, aby zachować rozsądek podczas podlewania roślin, czasem możesz je też lekko przesuszyć.

Gdy przyniesiesz do domu nowego zielonego towarzysza, natychmiast go przesadź do nowej doniczki wcześniej ją wyparzając. Podczas przesadzania dokładnie obejrzyj korzenie, a następnie je otrzep. Umyj też roślinę.

W profilaktyce ziemiórek ważne jest również o utrzymanie w pomieszczeniu, gdzie są kwiaty odpowiedniej wilgotności powietrza. Zadbaj też o to, by nie było w nim zbyt ciepło. W ten sposób też utrudnisz życie ziemiórkom.

Efekty zwalczania ziemiórek - czego oczekiwać?

Chemia pozwoli Ci pozbyć się ziemiórek szybko i na naprawdę długi czas. Dotyczy to zarówno dorosłych muszek, jak i larw. Cynamon, czosnek czy soda oczyszczona pomogą uśmiercić jedynie larwy. Opryski natomiast wytępią latające owady.

Aby utrzymać efekty zastosowanych metod raz na jakiś czas podlej roślinę omawianymi roztworami domowymi, a górną warstwę ziemi wymieszaj z piachem.